Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patroni 2021 roku

Utworzono dnia 23.01.2021

Nasza Biblioteka  z tejże okazji przygotowała okolicznościową gazetkę: Co nam mówią? (Jakże wymowne w dzisiejszych czasach są ich słowa...)

Kim byli Patroni roku 2021?

Stanisław Lem był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej fantastyki i jednym z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Większość życia spędzając w systemie komunistycznym, w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy oraz artystów kina i teatru.

 

Cyprian Kamil Norwid jako wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, artysta sztuk pięknych w swojej twórczości odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący.

 

 

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów.  Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

 

Tadeusz Różewicz  to znany wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską.

 

Kardynał Stefan Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – napisano w dokumencie uchwały.

 

Nasza placówka

                                                                                                                                                                                                 

GODZINY OTWARCIA WYPOŻYCZALNI:

poniedziałek

8.00 - 16.00

wtorek

8.00 - 16.00

środa 

9.00 - 17.00

czwartek    

8.00 - 16.00

piątek 

8.00 - 16.00

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zapraszamy do współtworzenia księgozbioru biblioteki.

Czytelniku, jeśli masz propozycję książki, która Twoim zdaniem powinna znaleźć się w naszej bibliotece to prześlij

jej tytuł i autora na e-mail: biblioteka60@poczta.onet.pl .

Chętnie rozważymy Twoją propozycję.

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 50

W poprzednim tygodniu: 56

W tym miesiącu: 259

W poprzednim miesiącu: 259

Wszystkich: 14375